Zemsta

„Zemsta” Aleksandra Fredry jest to komedia opowiadająca o sporze między dwoma szlachcicami – Rejentem Milczkiem i Cześnikiem Raptusiewiczem. Ich kłótnia dotyczyła zamku, w którym obaj zamieszkiwali, a w szczególności dzielącego go muru.
Akcja utworu datowana jest na wiek XVIII i opiera się na historii prawdziwej kłótni o zamek w Odrzykoniu. Fredro zainspirował się tą historią po wstąpieniu w związek małżeński z Zofią Skarbkowską. W ramach posagu wniosła ona połowę zamku w Odrzykoniu. Po przejrzeniu papierów Aleksander Fredro natrafił na papiery sądowe związane z konfliktem o zamek.
Utwór Fredry jest wielowątkowy. Głównym tematem jest oczywiście kłótnia pomiędzy dwoma szlachcicami, niepotrafiącymi dojść między sobą do zgody. Przewija się w nim również romans między Wacławem i Klarą, dwójką młodych pochodzących ze skłóconych rodzin. (Czuć tu wyraźną inspirację Szekspirem). Czytelnik znajdzie w „Zemście” także dzieje Papkina, bohatera drugoplanowego, lecz zapadającego w pamięć.
Bohaterowie komedii Fredry cechy swojego charakteru mają zasugerowane już w nazwiskach. Zabieg autora miał na celu uwydatnienie wad tychże postaci, zwrócenie na nich uwagi czytelnika. Stąd też mamy agresywnego i głośnego Cześnika, wiecznie gadającego Papkina, czy chytrego, cichego Rejenta. Waśnie bohaterów doprowadzają niejednokrotnie do różnych zabawnych sytuacji, które potrafią rozbawić. Fredro wykorzystuje dowcip sytuacyjny i słowny.
Uważam, że książkę tę czyta się łatwo i przyjemnie. Autor w bardzo dobry sposób wskazuje na błahość sporu między szlachcicami, odwołując się do historycznych przykładów. Jak na komedię przystało, utwór zawiera wiele elementów humorystycznych, wywołujących śmiech u czytelnika. Sądzę, że dostarczy ona każdemu wiele dobrej zabawy. Ponadto utwór ten jest wspaniałym źródłem informacji na temat Polski szlacheckiej. Są tam wszak wspomniane elementy kulturowe takie jak język, ubiór czy zachowania. „Zemsta” może okazać się niezastąpiona podczas długich, zimowych popołudni. Gorąco polecam ją wszystkim, niezależnie od wieku.
Wiktor IB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz